Andrzej Kisiel
były żołnierz oddziału wodnego JW GROM, autor książki „13 moich lat w GROM”, tata Oskara

"...Przeczytałem  „Księgę samodzielności czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie” z dużym zaciekawieniem. Autor w barwny sposób opisuje przygody swojej córki z dala od cywilizacji, wplatając w fabułę praktyczne elementy sztuki survivalowej. Ciekawa, wręcz obowiązkowa lektura dla dzieci i młodzieży spragnionych przygód, a przy okazji sporo wiedzy z obszaru sztuki przetrwania dla zainteresowanych tą tematyką.  Polecam!..."

Tom Justyniarski
pisarz i obrońca zwierząt, laureat międzynarodowej nagrody „Doskonałość Światowego Współczucia 2019”, autor książek: „Psie troski” (I miejsce w TOP 10 Ministerstwa Edukacji Narodowej), „Kocia mama”, „Mój przyjaciel bocian” oraz „Książe i rumak”. 

"….Pan Przemek w „Księdze samodzielności czyli przygodach Zuzy na bezludnej wyspie”  w interesujący sposób łączy wątki przygodowe z praktyczną wiedzą survivalową. Myślę, że książka spodoba się zarówno dzieciom jak i młodzieży  zainteresowanymi podróżami, przygodą oraz sztuką przetrwania.  Książka godna polecenia!!..."

Jarosław Rybak

dziennikarz piszący od 23 lat książki o tematyce wojskowej ze szczególnym uwzględnieniem sił specjalnych. Uczestniczył w misjach w Kosowie, Macedonii, Bośni, Kuwejcie, Iraku, Afganistanie, Litwie oraz Kongu. Jako jedyny dziennikarz z Polski, w 2006 r., brał udział w ćwiczeniach Sił Odpowiedzi NATO na Wyspach Zielonego Przylądka. W 2004 r. został pierwszym dziennikarzem, któremu Kapituła ds. Odznaki GROM przyznała Honorową Odznakę Jednostki Specjalnej GROM.  W 2011 r. otrzymał Odznakę Pamiątkową Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.  W 2012 r., jako jedyny przedstawiciel mediów otrzymał medal z okazji pięciolecia istnienia Dowództwa Wojsk Specjalnych.

"...Z Przemkiem Jakóbczykiem poznaliśmy się naście lat temu, w czasie szkolenia prowadzonego przez dawnych operatorów JW GROM. Od kilku lat, w ramach „Akademii Samodzielności” zajmuje się szkoleniem młodych ludzi z podstaw survivalu, organizuje „zielone szkoły”, letnie i zimowe obozy, wyjazdy klasowe, imprezy okolicznościowe. Teraz napisał książkę dla dzieci i młodzieży. W bardzo przystępnej formie nasączył ją mnóstwem wartościowych informacji, dotyczących zasad przetrwania w niesprzyjających warunkach. Obecnie, gdy dzieciaki spędzają mnóstwo czasu z tabletami i telefonami, pasjonująco opisane przygody Zuzi mogą zachęcić do wyjścia do lasu, zainteresowania się przyrodą. To byłoby bardzo pożądane – od małego uczyć zaradności, odwagi i pozytywnego myślenia. Taka inwestycja w młodego człowieka zwróci się po latach. W planach Przemka są jeszcze trzy kolejne części przygód Zuzi. W mojej ocenie książka z sukcesem przeszła najpoważniejszy egzamin – przeprowadzony przez czytelnika, dla którego została napisana...."

Karol

zuch, lat 9

"...To jest bardzo ciekawa książka, lubię takie rzeczy. Fajnych rzeczy się nauczyłem. Przede wszystkim, żeby nie panikować jak się zgubisz. Bo wtedy się tylko człowiek denerwuje. A jak się skupisz i powiesz do siebie, że się zgubiłeś, to wtedy mniej się boisz. Szczególnie, jak się dobrze przygotujesz do wyjazdu i wiesz, jak sobie poradzić w lesie. Jestem zuchem, będę harcerzem, ale to dopiero za dwa lata, w czwartej klasie. W zuchach nie uczyliśmy się takich rzeczy, pewno będziemy to robili w harcerstwie. Będę wtedy wiedział trochę więcej niż koledzy. W książce jest dużo porad jak spakować się na wyjazd, jak rozpalić ognisko, upiec mięso, jak się zachowywać. „Ta książka jest super. Zuzia super sobie radziła, nie bała się. Zazdroszczę jej przygody, ale nie chciałbym się tak zgubić jak ona. Wystarczy mi, jak pojedziemy do lasu czy na kajaki. Tak myślę, że jakbym to wszystko dobrze zapamiętał, to pewno mniej bym się bał, gdybym się zgubił. Chciałbym przeczytać kolejne części. Książka o Zuzi będzie się podobała moim kolegom z klasy i drużyny zuchowej. Kiedy wrócę do szkoły, to im ją pokażę....”

Całość recenzji: http://www.creatiopr.pl/ksiega-samodzielnosci/?fbclid=IwAR3YTFAV2c5y8vB80nH5Q4e4JNrbtFuZ4xHDCnFSiTsi-BP_LTsxlENG1Co

"....Księga samodzielności, czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie” to książka z której można dowiedzieć się wielu naprawdę ciekawych faktów! Choć jak pisze sam autor – lepiej, żeby nie musieć z nich nigdy korzystać, to jednak sama świadomość, że wie się, co zrobić w kryzysowych sytuacjach, powinna każdemu dodać pewności siebie. Obserwując poczynania bohaterki można nauczyć się: w jaki sposób i co spakować przygotowując się do podróży, jak rozpoznać Gwiazdę Polarną, jak rozpalić ognisko czy w jaki sposób zasygnalizować z lądu helikopterowi, że potrzebujemy pomocy. Najważniejszym wnioskiem jaki jednak powinien zostać wyciągnięty z lektury jest ten, że nieistotne jest jakie przybory czy narzędzia mamy przy sobie, ale jakie jest nasze nastawienie. To wola walki i chęć przetrwania będą stanowiły o naszym powodzeniu! ,Księga samodzielności” to bardzo interesująco zapowiadająca się seria! Po jej lekturze sama zapragnęłam nadrobić swoją wiedzę z zakresu surwiwalu i poduczyć się o alternatywnych metodach mierzenia czasu czy gromadzenia wody pitnej. Rodzice podsuwając tę książkę swoim dzieciom, ryzykują dokładnie tym samym – że apetyt ich dzieci na zdobywanie nowej wiedzy będzie stale rósł i że wkrótce będą musieli zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria na wypadek… nieprzewidzianych okoliczności! Książkę polecam czytelnikom powyżej 9. roku życia.

Całość recenzji:  http://bajkochlonka.pl/2020/05/10/ksiega-samodzielnosci-czyli-przygody-zuzy-na-bezludnej-wyspie-recenzja/?fbclid=IwAR3Kp-CZHQLULSU5nbX9qqXqIUEYPRFgR3-Ao5fRP9KPSe2UZw-B7IilISI

"....Mam w domu dwójkę harcerzy, dlatego z przyjemnością sięgamy po książki, w których znajdziemy przygody, naturę i elementy survivalu. „Księga samodzielności, czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie” to dopiero szkoła życia! Z tej niepozornej książki dowiedzieliśmy się o wielu fascynujących sposobach jak poradzić sobie w trudnych warunkach i towarzyszyliśmy bohaterce dzień i noc na bezludnej wyspie.

Książka wciąga od pierwszej, po ostatnią stronę. Znajdziecie tu solidną dawkę przygód i wartości. Spędzicie z Zuzą pięć dni bez cywilizacji i będziecie mogli poczuć namiastkę tego dzikiego życia, w którym zabawne sceny przeplatają się z tymi mrożącymi krew w żyłach.

Jeżeli ciekawi Was jak wyglądał każdy dzień dziewczynki i czy przydały się jej wszystkie techniki przetrwania, o których opowiadał tata to koniecznie sięgnijcie po książkę! Finału nie zdradzę – musicie to przeczytać.

Książkę polecam zdecydowanie całej rodzinie! Czytajcie wspólnie – zainteresuje każdego, bez względu na wiek. Ja czytałam ją na głos i zarówno mój sześcioletni synek Staś jak i nastoletnia Michasia słuchali z zapartym tchem. Nie pozwolili skończyć mi na kilku rozdziałach, „połknęliśmy” ją na raz. Bardzo wyczekujemy kolejnych przygód i jak tylko się ukażą to wrócimy do Was z następnymi recenzjami...."

"....Książka Przemysława Jakóbczyka to doskonała lektura dla wszystkich miłośników przygód i tych, którzy za tymi przygodami teraz tęsknią. W tej książce znajdą to, co lubią. Jedni pozazdroszczą Zuzi przygód, inni ucieszą się, że czegoś takiego nie doświadczyli. Wszyscy, bez wyjątku, uznają tę lekturę za ciekawą i ekscytującą. Czy dzięki niej będą lepiej przygotowani na spędzenie kilku dni bez cywilizacji? Nie wiem, ale na pewno wielu historia Zuzi doda odwagi. Nie muszą wyjeżdżać na drugi koniec świata, mogą zaszyć się w domku w lesie. I bawić się równie dobrze, jak w hotelowym basenie! Ta książka do tego zachęca, ta książka inspiruje i pobudza wyobraźnię, właśnie dlatego warto ją przeczytać!

"...."Księga samodzielności, czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie” to niezwykła książka. Jej fabuła jest bardzo wciągająca! Znajdziecie tu wszystko, co powinno się znaleźć w dobrej, przygodowej książce. W dużych emocjach czytaliśmy kolejne rozdziały, sprawdzając jak mała Zuza poradzi sobie z przeciwnościami losu. Format książki jest idealny, by zapakować ją do plecaka i zabrać na wakacyjną wyprawę. Będzie to idealna lektura w czasie wakacji! Dzieci dowiedzą się z niej jak zapakować plecak na wyprawę w nieznane, jak rozpalić ognisko bez zapałek, jak złowić ryby bez wędki oraz jak postąpić, gdy zgubią się w nieznanym miejscu. Brzmi ciekawie?..."

"....Czytając Księgę samodzielności, czyli przygody Zuzy na bezludnej wyspie co chwilę przypominałam sobie fragmenty z czytanych w dzieciństwie „Przypadków Robinsona Crusoe”. Można wyłapać ogromną ilość analogii, gdyż bohaterowie obu książek walczą o przetrwanie w dzikim i oddalonym od cywilizacji miejscu. Tyle tylko, że Zuza to postać współczesna i ma jedynie dwanaście lat!. Narracja skupia się na opisie tych kilku dni spędzonych na wyspie. Od początku przygoda ta bardzo angażuje emocjonalnie i dopingujmy młodego rozbitka, przeżywając z nim wszystkie drobne sukcesy i porażki. Autor na każdym kroku przemyca czytelnikowi podstawy survivalowej wiedzy, które wykorzystuje Zuza, by rozpalić ogień, zdobyć pożywienie czy stworzyć bezpieczne schronienie. Moim zdaniem ta wiedza przekazana jest w bardzo przystępny sposób, inspiruje do dalszego zagłębiania się w ten temat i świetnie wkomponowana jest w samą powieść.Przygoda Zuzy, oczywiście, kończy się szczęśliwie. A znajdujący się na okładce napis „TOM 1” pozwala mieć nadzieję, że to nie ostatnia książka tego autora."

Pani Ambasador USA w Polsce
Georgette Mosbacher

hm Maciej Siwiak - szef Wydziału Wsparcia Specjalnościowego

Główna Kwatera ZHP

Książka napisana w przyjemny dla czytelnika sposób. Bardzo dobrze się czyta i łatwo można w swej wyobraźni znaleźć się z Zuzą na bezludnej wyspie. Elementy związane z survivalem opisane są bardzo przystępnie, co umożliwia wykorzystanie opisanych technik podczas zbiórek harcerskich. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podanie pakietu przeżyciowego, który może skompletować bez trudu każdy harcerz. Proponuję, aby w treści książki dodać informację o tym, że Zuza nauczyła się na szkoleniu, że wiele roślin i owoców może być trujących i należy bardzo uważać na to co się je i czego się dotyka.

Zakończenie historii zapewne wzruszy każdego. 

Czuwaj!